تبلیغات
من به یک آینه ، یک بستگی پاک قناعت دارم. - مطالب اسفند 1387
جهت انجام آزمایشی 10میمون را درون یک قفس بزرگ می اندازند که در سقف آن موزهایی قرار داشت و تنها راه ارتباطی به سقف یک نردبان بود.
میمون ها در بدو ورود ابتدا هیجان زده به اطراف می رفتند ولی بعد از مدتی که آرام شدند متوجه موزها شده و همه به سمت نردبان یورش بردند و از آن بالا رفتند، اما به محض اینکه پای اولین میمون به پله پنجم رسید آب بسیار سرد بر روی میمون ها ریخته می شد  .
 پس از مدتی که دوباره آرام شدند به سمت نردبان یورش بردند و دوباره همان داستان آب سرد و وحشت میمون ها روی داد.
بار بعد فقط 8 میمون بالا می روند ولی باز هم همان داستان پیش می آید.
بعد از آن هر میمونی که قصد بالا رفتن از نردبان و رسیدن به موزها را داشت به سختی از سایرین کتک می خورد،
آنها از خیر موزها گذشته بودند و گرسنگی پیشه کرده بودند، حتی بعد از اینکه دیگر آب سردی در کار نبود .
به هر حال جریان به آنجا  رسید که میمون های گرسنه در پایین قفس و موزها در بالای سقف بودند ولی هیچ میمونی به خود اجازه بالا رفتن نمی داد.
 بعد از گذشت مدت زمانی، یک میمون را خارج می کنند و یک میمون جدید را وارد قفس می کنند. میمون جدید نیز موزها را دید و به سمت نردبان رفت که ناگهان 9 میمون دیگر به سمت او یورش بردند و میمون بیچاره بدون اینکه بداند چرا، فقط مورد حمله قرار گرفته بود!  تا اینکه از بالا رفتن و خوردن موز منصرف شد و پس از چندین بار تلاش به این نتیجه رسید که بالا رفتن از نردبان کار زشتی است و کسی که بالا می رود کتک سختی می خورد.
بعد از چندی یکی دیگر  از میمون ها را بیرون آوردند و میمون دیگری را وارد قفس کردند و این بار زمانی که این میمون به سمت نردبان می رفت به جای آنکه 8 میمونی که تجربه آب سرد را داشتند به سمت او حمله کنند با کمال تعجب ملاحظه شد که 9 میمون به سمت او یورش بردند یعنی میمون نهم هم که تجربه آب سرد را نداشت به او حمله کرد بدون اینکه بداند چرا، فقط حمله کرد!
این آزمایش بارها تکرار شد و همچنان به میمون تازه وارد اجازه بالا رفتن از نردبان داده نشد ، در نهایت تمام میمون هایی که تجربه آب سرد را داشتند از قفس خارج شدند اما میمون های جدید بدون اینکه بدانند چرا بالا رفتن از نردبان را عیب میدانستند  و کسی که از آن بالا میرفت را به سختی تنبیه می کردند .


کداممان تا به حال به اعمالی که از صبح تا شب انجام میدیم فکر کردیم ؟ ؟؟؟
نوع لباس پوشیدن ، نوع حجاب داشتن ، راه رفتن ، حرف زدن ، غذا خوردن ، قربانی کردن ، مهمونی زوری رفتن و نرفتن ...
نمی دونم ، هزار تا چیز که خیلی هاش اذیتمون می کنه ، اما سنت آبا اجدادیمونه ، اگه رعایت نکنیم مورد تمسخر سایرین قرار می گیریم . محکوم میشیم حتی به کافر بودن ....
کاش حداقل دلیل اجرای برخی از سنت های آزار دهندمون رو می دونستیم ، یا می فهمیدیم روی کیا آب سرد ریخته  و ما باید کتکش رو بخوریم .


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 6 اسفند 1387 توسط محسن اکبری
درباره وبلاگ
نویسندگان
آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :